© 2018

Orhan SARITAŞ

21 Kasım 1981 yılında Ankara`da doğdu. Sarıtaş ailesi Gölbaşı`nın kurucu ailelerinden birisi olup; dedesi Paşa Mehmet Sarıtaş Gölbaşı merkezinde kurduğu ticari müesseseleri ile bir öncü oldu. Babası Mümtaz Sarıtaş ticaretle iştigal etti, 1973 – 1977 yılları arasında Belediye Başkan Vekilliği yaptı, 1977-1980 ve 1984-1989 yılları arasında da iki defa Belediye Başkanlığına seçilerek içme suyunun merkeze getirilmesi, kanalizasyon sisteminin yapılması, mülkiyet sorununun çözülmesi, Gölbaşı Spor Kulübü’nün kurulması ve ana caddelerin açılması gibi sayısız altyapı ve üst yapı projeleriyle ilçenin birçok sorununu çözerek Gölbaşı'nın gelişmesinde önemli adımlar attı. Annesi Emine Sarıtaş ise matematik öğretmeni olarak görev yaptı.

 

Eğitim hayatına ilk olarak ODTÜ Koleji'nde başladı. 1998 yılında ODTÜ Koleji'ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini tamamlamak için Amerika’ya gidip 2002 yılında PurdueÜniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. 2005 yılında yüksek lisansını aynı fakültede Zemin Mekaniği üzerine bitirdikten sonra, 2006 yılında Türkiye'ye döndü. 2007-2009 yılları arasında Bilkent Üniversitesi'nde ikinci yüksek lisansını İşletme Fakültesi'nden dereceyle bitirdi ve yine aynı fakültede doktorasına başladı.

 

Askerlik görevini 2006 yılında İstanbul’da tamamladı.

 

İş hayatına, 2006 yılında Türkiye'ye döndükten sonra Gölbaşı'nda adım attı. Kendi inşaat firmasını kurarak üst yapı üzerine inşaat yatırımları yapmaya başladı. Bu yatırımların sonucu olarak, ilk planlamasından projesinin bitişine kadar her aşamasında imzası olan KronosOtel`in inşasını tamamladı. 12 yıla yakın süredir de Kronos Otel'in profesyonel yöneticiliğini yapmaktadır.  

Sivil Toplum Kuruluşlarında birçok görev aldı. 2006 yılında ODTÜ Koleji Mezunlar Derneği'ni kurdu ve 7 yıla aşkın süre de başkanlık görevini yaptı. Türkiye Genç İş Adamları Derneği yönetiminde yer aldı, Parlamento İlişkiler Komisyonu ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu'nda aktif rol oynadı. Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Vakfı’nda Turizm Komisyon Başkanlığı yaptı. Aynı zamanda turizm derneklerinden SKAL Ankara ve ATİD üyesidir. 2023 yılında ise turizm, tarım, eğitim, KOBİ ve sanayi alanlarındaki temsilcilerden oluşan Gölbaşı Kalkınma Platformu’nu kurdu ve halen bu platformun başkanlık görevini yürütmektedir. 

 

2022 yılında Gölbaşı İlçe Delegesi ve Ankara İl Delegesi olarak İYİ Parti’ye katıldı. Ankara İl Başkanlığı çatısı altında Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Başkan Yardımcısı olarak Uluslararası Politikalar Başkanlığı görevini yürüttü. Aynı zamanda 2023 Genel Seçimlerinde, Seçim Koordinasyon Merkezi Koordinatörlüğü ve Ankara 1. Bölge Başkanlığı görevlerini üstlendi. 

İleri seviyede İngilizce ve orta seviyede Almanca bilmektedir. Boş zamanlarında düzenli olarak tiyatroya gitmekten, kitap okumaktan ve spor yapmaktan hoşlanır. Evli ve bir çocuk babasıdır

Diplomalar

2002 Purdue Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Diploması (B.S.)

2005 Purdue Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans Diploması (M.S.)

2006 YÖK Lisans Diploması Denklik Derecesi

2006 YÖK Yüksek Lisans Diploması Denklik Derecesi

2009 Bilkent Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Diploması (M.B.A.)

YUKARI